Večinoma ljudje zamenjujejo toplotne črpalke zaradi visokih stroškov ogrevanja. Poskusite narediti analizo stroškov za najmanj preteklo leto in naredite še oceno za daljše obdobje, da vam slike ne popačijo nenavadno blage ali ostre zime.
Kotli in posode za kurilno olje zasedajo prostor. Toplotna črpalka potrebuje manj kot pol kvadratnega metra, kar sprosti dragocen prostor.
Ogrevanje z zračnim virom ne potrebuje vrtin ali polaganja cevi, kar je odlična rešitev, ko je zemljišče majhno ali kadar želite opraviti le delno nadgradnjo – toplotna črpalka + sedanji sistem.
Sistem z zemeljskim virom z vodoravnim kolektorjem pomeni, da po parceli približno meter globoko zakopljete dolgo zankasto cev. Pri tem bo treba razkopati veliko površino, ki je zato določen čas ne boste mogli uporabljati.
Pri ogrevanju in proizvodnji tople vode se morate pri izbiri prave velikosti toplotne črpalke zavedati porabe tople vode in načina ogrevanja.
Toplotna črpalka lahko ogreva radiatorje in talno ogrevanje, ne glede na potrebno temperaturo dovoda. Vseeno pa velja, da je pri nižjih temperaturah dovoda potrebne manj energije, kar zagotavlja najboljši možni izkoristek.
Poleg ogrevanja in tople vode lahko med vročim poletjem toplotna črpalka z zemeljskim virom zagotavlja tudi hlajenje prostorov, aktivno ali pasivno.
S kroženjem hladne tekočine v zanki je zagotovljeno hlajenje za enako ceno kot vklop dveh žarnic. Temu pravimo pasivno hlajenje in je mogoče pri vseh toplotnih črpalkah z zemeljskim virom.
Grelno število (COP) pove, koliko energije proizvede toplotna črpalka v primerjavi z energijo, ki jo porabi. Grelno število 4 na primer pomeni, da iz 1 kW električne moči dobimo 4 kW toplotne moči. Vendar pa se temperature zunanjosti in notranjosti spreminjajo, tako da morate poznati povprečno učinkovitost toplotne črpalke skozi vse letne čase, podnevi in ponoči.
Tej vrednosti pravimo sezonsko grelno število (SPF). Preverite učinkovitost toplotne črpalke z zračnim virom pri zelo nizkih temperaturah.
Večja toplotna črpalka je dražja, vendar zagotavlja nižje obratovalne stroške in obratno. S pravilnim dimenzioniranjem dosežete optimalno ravnovesje med naložbo in obratovalnimi stroški.
Vgradnja učinkovite toplotne črpalke v primerjavi s starim sistemom za ogrevanje zmanjša stroške ogrevanja za od 50 do 75 %. Na potrebno moč vplivajo stanje hiše, sistem za ogrevanje in zunanja temperatura (podnebno območje) skupaj s cenovnimi trendi za uporabljeno energijo.
Ponudbe primerjajte: segajo lahko od celotne rešitve na ključ do samo odklopa in demontaže starega kotla, Cenejše toplotne črpalke naj imajo zadostno toplotno moč, da lahko udobno ogrejejo vaš dom. Privlačna nizka nakupna cena se lahko hitro izgubi v višjih obratovalnih stroških.
Toplotna črpalka je del celotnega ogrevalnega sistema, ki ga sestavljata še sistem za razdeljevanje toplote in zemeljski vir.
Toplotna črpalka bi morala delovati vse leto in naj ne bi potrebovala vzdrževanja. Če je vseeno potrebno servisiranje, je pomembno, da imate zanesljivega dobavitelja.
Pri garanciji se ne pustite zavesti samo z njenim trajanjem, ampak preverite tudi, kaj pokriva. Zahtevajte daljinski upravljalnik, s katerim lahko temperaturo svojega doma upravljate po internetu, kadar ste namenjeni na pot domov po počitnicah ali poslovni poti.